Reklama

Recenzia - Prekliaty ostrov


Prekliaty ostrov

Shutter Island

Réžia: Martin Scorsese
Hrajú: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Max von Sydow, Michelle Williams, Emily Mortimer, Patricia Clarkson
Premiéra: 25.02.2010
Krajina: USA
Žáner: Drama / Mysteriózny/ Thriller

Amerika, 50. roky. Dvaja americký maršali prichádzajú na ostrov Shutter Island, aby vyriešili útek pacientky z tamojšej psychiatrickej liečebne. Ashecliffe Hospital však nie je obyčajná nemocnica. Sú tu hospitalizovaní a väznení najhorší zločinci s psychiatrickými poruchami, ktorých už inde nevedeli zvládnuť.

Shutter Island (Prekliaty ostrov) patrí do kategórie filmov, ktoré vysoko predčili priemer svojho žánru a námetom aj spracovaním ich môžem označiť za naozaj dobrý film.

Shutter Island (v slovenských kinách pod názvom Prekliaty ostrov, ale tento názov sa mi zdá nevhodný a preto budem používať originál) od režiséra menom Martin Scorsese (u nás známy z filmov ako The Departed, Gangs of New York, Casino, Goodfellas…) je pochmúrnym trilerom odohrávajúcim sa na neprístupnom ostrove so starou pevnostou, majákom, cintorínom a v počasí, ktoré sa z búrky mení na hurikán. Klasické ingrediencie bežného thrilera, ktorý nema ako zaujať príbehom, tak aspoň straší atmosférou. V tomto prípade to našťastie tak nie je a všetky tieto kulisy len podporujú dej a rozuzlovanie príbehu.

V hlavných úlohách Leonardo DiCaprio a Mark Ruffalo, ako dvaja vyšetrovatelia, sú výbornou voľbou a hlavne DiCaprio ma každou svojou ďalšou rolou presviedča, že to je veľký pán herec. Hrá vojnového veterána, ktorému zomrela manželka, má problémy s pitím a desivé sny. Snaží sa byť hrdinom, no minulosť a spomienky na 2. svetovú vojnu ho doháňajú. Krásou tohoto filmu je rozpracovanie a hĺbka postáv. Nikto tu nie je plochým dokonalým americkým superhrdinom, čo navzdory osudu zachráni svet.

Atmosféra je vynikajúca. Napätie je vo vzduchu a nie je to len lacnými trikmi, ale ako som spomínal, v prvom rade dejom. 50. roky sú navyše zaujímavým spestrením.

Prečo si myslím, že Shutter Island stojí za zmienku? Lebo predčil ostatné trilery. Príbehom. Na ostrove nič nie je tak, ako sa zdá a aj keď príde zvrat a rozuzlenie, niektoré veci ostávajú nedopovedané a divák sa ešte aj po odchode zo sály zamýšla, ako to naozaj bolo.

Snažím sa spomenúť si na film, ktorý som videl za posledný rok, dva a bol by lepší ako tento. Vážne neviem. Preto tento článok.

Shutter Island vám neponúkne nový pohľad na svet, ale o to sa ani nesnaží. Namiesto toho ponúka zaujímavý príbeh plný zvratov, vynikajúce spracovanie a herecké výkony na úrovniPridajte sa k nám na FabebookuAutor: admin
Hodnotenie: 89%
IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1130884/
CSFD: http://www.csfd.cz/film/235492-proklety-ostrov/

Rank (hodnotenie príspevku): - -28 +

Ak chcete pridať príspevok musíte byť registrovaný a prihlásiť sa.

30.06.2010 19:53:38 Astari reagovať

Bravo Bravo ! ! ... mrazivý,desivý mysteriózny... tak takto nejak by som to označil... snímok Prekliatý ostrov je u mňa jeden z najlepších Thrillerov aký som kedy videl. po celé dve hodiny som nespustil zrak z príbehu,ktorý sa stále zauzľoval a rozuzľoval,že ste až netušili čo je realita a čo fikcia... naozaj palec hore za skvelý herecký výkon DiCapria (ktorého moc nemám rád) .. no po tomto filmu si ho asi zapíšem do listiny uznávaných hercov.. : ) .. za dusivú atmosféru a stiesnené prostredie väznice a liečebného ústavu... za réžijný počin Scorseseho,ktorý opäť dokázal že má na to aby sedel na režisérskej stolici... za výpravu,kostýmy,námet 50.rokov,ktoré dodali deju ten správny šmrnc,.. proste asi za všetko čo sa v tom filme mihlo... naozaj skvelý doporučujem všetkými dvadsiatimi.. : ) .. ešte spomeniem že záver ma milo prekvapil,žiadny happyend ani trápne vyvrcholenie.. jednoducho zanechá diváka v pochybách... amazing !!

01.09.2010 21:57:32 brutus1974_2 reagovať

:-) ak mam pravo mat stiku iny nazor...tak na mna tento fil ani zdaleka neposobil tak uzasne...zaradil by som ho do kategorie tych lepsich na tuto tematiku za posledne roky...co sa tyka kulis a prostredia danych rokov, to sa dnes v pohode vyprodukuje ak si daju ti spravni ludia zalezat...skor by som podotkol ze pribeh samotny bol originalny a leonardo tomu dal smrnc:-)...ak by mal nas divak zaujem vzhliadnut skutocne realisticky film a nie klonovane dielo z americkej produkcie, ktore vas zaujme max na jednu sezonu, doporucujem "krutu realitu" ruskeho filmu "novaja zemlja"...NOVY SVET...to nepotrebovalo ani efekty a ani leonardovu tvar...ale posluzilo na zamyslenie...az do poslednej sekundy...:-))

Prihlásenie

Reklama

Zapoj sa

Podeľ sa zo svojimi dojmami z najnovších filmov. Registruj sa a aj ty môžeš písať recenzie!

Anketa

Pridaj sa k nám

Pridaj sa k nám na Facebooku
Copyright © 2009 novefilmy.sk