Reklama

Recenzia - Prince of Persia: Piesky času


Prince of Persia: Piesky času

Prince of Persia: The Sands of Time (2010)

Réžia: Mike Newell
Hrajú: Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton, Ben Kingsley, Alfred Molina, Toby Kebbell, Richard Coyle, Reece Ritchie
Premiéra: 20.05.2010
Krajina: USA
Žáner: Akčníý/ Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Prince of Persia púta k sebe množstvo očakávaní – hráčov i milovníkov blockbustrov. Mike Newell a Jerry Bruckheimer dostali možnosť vytvoriť veľký akčný film pre všetkých – ako číslo napovedá a ani piesky času nedokážu zvrátiť, nepodaril sa na výbornú. Ostal skôr na polceste.

Krátky prológ predstavuje Dastana, chlapca z ulice, čo sa dostane na dvor perzského kráľa ako ten s dobrým srdcom. Získa dvoch súrodencov, otca i strýka. O 15 rokov vedú vojny a smerujú do svätého mesta Alamut v domnienke nájdenia cudzích zbraní. Mesto obsadia, zbrane nemajú, ale nájdu krásnu Taminu a zvláštnu dýku. Perzský kráľ je otrávený darovaným rúchom a keďže mu ho daroval Dastan (dostal ho na poslednú chvíľu), začnú ho naháňať. Uteká aj s Taminou, aby dokázal svoju nevinu a chránil dýku, ktorú Tamina získala a má doviesť na iné sväté miesto.

Celý dej Prince of Persia je bordel a hodinu po skončení mám fatálne medze v spomínaní si, ako vlastne film skončil, kto prežil, kto nie, čo sa kedy stalo alebo prečo sú v ňom viaceré vedľajšie postavy. Najprv máte pocit, že vo filme sa veľa nedeje, pretože tušíte (aj z traileru), že na scénu musí prísť dýka a Dastan s Taminou budú putovať. Tomu bodu predchádza efektná úvodná bitka, ktorá je paradoxne najlepšou scénou filmu. Po nej nasleduje blúdenie po perzskej púšti a plnenie dĺžky epizódnymi stretmi s drobnými obchodníkmi z Údolia mŕtvych, neľútostnými hassassinmi a občas snaha o očistenie dobrého mena. Veľký problém spočíva v absencii jasného deja. Dýka je dlho skrytá, zrazu sa okolo nej viaže postupne odhaľované mystéria. Jednu časť tušíte – a druhá je neskutočná blbosť, z ktorej sa vykľuje aj motív a identifikácia zloducha.

Nemám rád vykonštruovaný dej, ktorý sa snaží sám sebe vsugerovať, že je niečím viac, ako vlastne môže byť. No celá hodina filmu je zbytočná a slúži na natiahnutie stopáže na 116 minút. Nedostatky s úlohou množstva postáv sú evidentné – šmelinár Alfreda Molinu môže byť pokojne vyškrtnutý, zúfalstvo scenáristov plnenia povinnej dĺžky letného filmu srší z Princa naplno.

Keď dôjde na réžiu či realizáciu akcie, pravda sa ukáže: Mike Newell si nevie s týmto scenárom rady a vybaviť ho dobrým vizuálom. Prvá bitka srší elánom – kamerové oblety, šikovná práca s detailmi, aj keď nie úplne originálne poňatie akcie. No keď prídu na rad ďalšie, už sa derú na povrch inšpirácie i priame vykrádanie iných filmov. A spomeniete si na veľa – Múmiu, Indiana Jonesa, Cliffhanger, Pána prsteňov a možno aj na Hady v lietadle. Niektoré scény fungujú lepšie, iné horšie. Akcia nie je podaná zle, občas sa ukáže fajn nápad, ale ten scenár je tak deravý a prázdny! Jake Gyllenhall nie je typický akčný hrdina, ale neprekáža. Gemma Arterton ako akčná kráska je stále osviežujúca a Ben Kingsley si tu strihol smutne povinnú jazdu za honorárom.


S prvými videohrami Prince of Persia nemá táto filmová adaptácia spoločné nič. S novodobou trilógiou sa spája predovšetkým parkour akcia v perzských metropolách, ktorej je venovaných pár scén – a prekvapivo sa do filmu aj celkom hodia. Finále má jasnú inšpiráciu vo videohre – lokácia chce brať dych, aj boj s bossom ukázať. Nemám však dojem, že by filmová verzia nasledovala herne jasný systém levelov a gradácie smerom k finále, je príliš roztrieštená. Priemerná adaptácia.

Ale čo je najhoršie, je to predovšetkým premárnená šanca na poriadny letný blockbuster. Filmová sezóna 2010 ho nie a nie nájsť. Iron Man 2 nedokázal naplniť prísľub originálu, Robin Hood je dobrá vízia Scottovho stredoveku, ale nie popcornová akcia – a keď už Jerry Bruckheimer prináša priemerné a miestami odfláknuté predstavenie, niečo v Hollywoode nesedí. Ak Prince of Persia prepadne, žiadna škoda. Ak zarobí, druhý diel musí kompletne vymeniť tím, aby malo vôbec zmysel nakrúcať. Nezavolá niekto Stephena Sommersa? Ten to s pieskom vedel... (Michal Korec - kinema.sk)

Pridajte sa k nám na FabebookuAutor: admin
Hodnotenie: 77%
IMDB:
CSFD: http://www.csfd.cz/film/227771-princ-z-persie-pisky-casu/videa/

Rank (hodnotenie príspevku): - 115 +

Ak chcete pridať príspevok musíte byť registrovaný a prihlásiť sa.

19.05.2010 23:25:45 Astari reagovať

počkám si teda na tú premiéru u nás.... ale mám pocit že to bude sklamanie... : ))

20.05.2010 08:31:45 hrki reagovať

no mohli tam dat aj trocha vypracovanejsieho herca :) ten panak v tej kozenke co tam pobehuje vyzera strasne :) vedel by som si skor predstavit dakeho rocka v tej ulohe, alebo aspon vin diesela.

13.08.2010 11:27:07 Dominika reagovať

Ja som do kina na to nestihla ist, tak dufam, ze to coskoro vyjde na DVD a budem si to moct objednat na http://filmland.sk/dvd-film/princ-z-perzie-piesky-casu a pozriet doma :))

01.09.2010 21:11:58 brutus1974_2 reagovať

...bol to taky isty brak ako suboj titanov a kopa podobnych v poslednom case:-)) ...zial...efekty niesu vsetko:-))...chvala bohu..:-)))

Prihlásenie

Reklama

Zapoj sa

Podeľ sa zo svojimi dojmami z najnovších filmov. Registruj sa a aj ty môžeš písať recenzie!

Anketa

Pridaj sa k nám

Pridaj sa k nám na Facebooku
Copyright © 2009 novefilmy.sk