Reklama

Recenzia - Slovenský historický film - Lietajúci Cyprián


Slovenský historický film - Lietajúci Cyprián

Legenda o lietajúcom Cypriánovi

Réžia: Mariana Čengelová - Solčanská
Hrajú: Aleksandr Domogarov , Marko Igonda, Radoslav Brzobohatý, Kryštof Hádek, Lukáš Latinák, Vladimír Javorský, Pawel Malaszynski, Kristína Koprdová, Daniel Olbrychski, Ľubomír Paulovič, Ivan Romančík st., Kamil Mikulčík
Premiéra: 29.07.2010
Krajina: Slovensko
Žáner: Historický

Strhujúci príbeh o tajomnom mníchovi, ktorý zostrojil lietajúci stroj podľa stratenej knihy Leonarda da Vinciho.

Podľa jednej starej legendy kedysi dávno žil v kláštore, stratenom v horách, znalec tisícich vied a majster tisícich remesiel, lekár a bylinkár, tajomný mních Cyprián. Ľudia vravia, že si zostrojil lietajúci stroj a jedného dňa na ňom odletel k Bohu. Tá legenda je možno pravdivá.

Červený Kláštor je magické miesto. Už dávno tam prestal plynúť čas a už dávno tam nik nezablúdil. Začiatkom osemnásteho storočia v ňom žijú pustovníci kamaldulského rádu svojím tichým, stereotypným životom a vôbec si neuvedomujú, že sa okolitý svet mení. Jedného dňa nájdu pred bránou kláštora polomŕtveho muža, vyliečia ho a on sa rozhodne zostať s nimi. Dajú mu meno Cyprián.
Kto je mladý muž s rukami od krvi, ktorý stále mlčí a ktorého tajomná minulosť plná lásky a smrti priviedla na miesto, kde sa zločiny vykupujú skrze zázraky?

Režisérka Mariana Čengel Solčanská o filme:

O čom bude Lietajúci Cyprián? O láske, hľadaní, utrpení, bojoch, smrti, nádeji... O ľudskom fanatizme, o krutosti a viere, o tom, že ľudstvo sa nemení, že láska v dávno stratených storočiach bola rovnako prudká ako dnes, krv bola rovnako červená a nádej rovnako dôležitá ako je tomu teraz.

Náš film ale nebude iba o starých časoch. Bude hlavne o hľadaní krásy. Všetky udalosti Cyprián spoluvytvára. Nie je obeťou svojej doby, má možnosť voľby. Cyprián je hlavná postava. Je to akési slnko, okolo ktorého sa točia ľudia, tváre, udalosti a doba. Slnko uprostred. Rovnako ako človek uprostred vesmíru, večne na ceste k sebe samému.

Film Lietajúci Cyprián bude celovečerným hraným filmom, inšpirovaný skutočnou postavou z uhorských dejín, pustovníkom žijúcom v Červenom Kláštore, ktorý je na hraniciach Poľska a Slovenska, ktorý miloval aj nenávidel, učil sa odpúšťať a nezabúdať, ktorý sa snažil prísť na zmysel všetkých vecí a ktorého túžba po naplnení priviedla v starobe k odvahe vzniesť sa do neznáma.


Pridajte sa k nám na Fabebooku


Film Lietajúci Cyprián bude celovečerným hraným filmom, inšpirovaný skutočnou postavou z uhorských dejín, pustovníkom žijúcom v Červenom Kláštore, ktorý je na hraniciach Poľska a Slovenska. Doba, v ktorej Cyprián žil, je charakteristická spoločenskými a kultúrnymi zmenami, ktoré prebiehali v celej Európe a nevyhlo sa im ani Uhorsko. Cyprián v tomto príbehu je neobyčajným mužom, človekom z mäsa a kostí, ktorý trpí, miluje, má bolesti aj radosti, ktorý sa hľadá a hľadá aj svoje miesto v tom novom rodiacom sa svete. Jeho príbeh je veľmi emotívny a stále aktuálny, hlavne pre krajiny strednej Európy. Obyvateľ vtedajšieho Uhorska mal v čase osvietenskej Európy iné postavenie ako dnes. Ale rovnako, ako si Cyprián a všetci okolo neho hľadajú svoje miesto v novom nadchádzajúcom svete, ako chce obstáť pred sebou samým, rovnako aj krajiny strednej Európy sa usilujú pomenovať svoju úlohu v dejinách a svoju úlohu pre nadchádzajúce dni. Sme neochvejní vo viere, že naše dejiny, skúsenosti, poznanie, to všetko, čím sme prešli, má zmysel a neopísateľnú hodnotu pre jednotlivca, Európu, svet.

Autor: admin
Hodnotenie: 81%
IMDB:
CSFD:

Rank (hodnotenie príspevku): - 85 +

Ak chcete pridať príspevok musíte byť registrovaný a prihlásiť sa.

Doteraz nikto nediskutoval.

Prihlásenie

Reklama

Zapoj sa

Podeľ sa zo svojimi dojmami z najnovších filmov. Registruj sa a aj ty môžeš písať recenzie!

Anketa

Pridaj sa k nám

Pridaj sa k nám na Facebooku
Copyright © 2009 novefilmy.sk