Reklama

Recenzia - Requiem za sen


Requiem za sen

Requiem for a dream

Réžia: Darren Aronofsky
Hrajú: Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans, Christopher McDonald, Louise Lasser, Mark Margolis, Ajay Naidu, Sean Gullette, Ben Shenkman, Keith David, Dylan Baker, Jimmie Ray Weeks, Lianna Pai
Premiéra: 27.10.2000
Krajina: USA
Žáner: Dráma

Ako začať... Skúsim prívlastkami. Neuveriteľne silné, nečakane strhujúce, šokujúco naturálne, pravdivé... Ďalej by som mohol pokračovať porovnávaním tohto filmu s nejakými ďalšími, podobnými. Mohol? Nie, nemohol. Ak by som mal tento film zaradiť do nejakého rebríčka, musel by som mu vytvoriť jeho vlastný. Tento film nie je najlepší. On je jediný.


Kdesi som sa dočítal, že film Requiem for a dream nie je o drogách, ale o ľuďoch, ktorí ich berú. Výstižné. Jeho jedinečnosť sa možno ťažko vyjadrí technicky. Je jedinečný pocitmi, ktoré v divákovi vyvolá. Ako by sa ani neodohrával pred vašimi očami, ale niekde v hĺbke vašej mysle.


Pozeranie tohto snímku je prehliadkou najrôznejších emocionálnych stavov diváka. Od hrdla zvieraného psychickou tiesňou, cez rozbúšené srdce, až po oči lesknúce sa slzami.

Samotný príbeh je mozaikou spoločných osudov mladého narkomana Harryho, jeho matky Sary, pôvabnej priateľky Marion a kamaráta Tyrona. Všetci štyria predstavujú labyrint závislosti a duševného väzenia. Aj keď sa láska Harryho a Marion spočiatku vyvíja zdanlivo idylicky, ich lepšie a horšie chvíle sú v skutočnosti len reflexiou ich aktuálneho prístupu k návykovej látke.Klasický model ,,dobrých a zlých dní“ je v ich mladých životoch modifikovaný na dni s drogou a bez nej.


Priateľstvo Harryho a Tyrona je, na rozdiel od väčšiny filmov s podobnou tematikou, počas celého filmu uchránené od straty spolupatričnosti a lojálneho úpadku, mnohé indície však naznačujú, že aj tento vzťah je primárne vystavaný na ich spoločnej drogovej závislosti.


Harryho matka, osamelá starnúca vdova slepo milujúca svojho jediného syna, nachádza alternatívnu realitu vo svete televíznej show.


Keď jej zavolajú tvorcovia programu a oznámia, že bola vybratá za účastníčku show, rozhodne sa schudnúť, čo ju napokon privedie až k návykovým odtučňovacím tabletkám. Tie definitívne pohltia jej slobodné ja a Harryho matka stráca čím ďalej tým viac zo seba samej.


Pridajte sa k nám na FabebookuRequiem for a dream je aj filmom o láske. O láske materskej, o láske synovskej, o láske dvoch mladých ľudí. O láske k droge.


Z určitého uhla pohľadu je film bojom posledne menovanej ,,lásky“ s láskami ostatnými. Snímok ukazuje, ako je aj ten najčistejší vzťah drogou limitovaný a zbavený čistoty, ako závislosť dostáva človeka do rozporu s jeho vlastnými hodnotami.


Jedinečné edukatívne posolstvo tohto diela spočíva v jeho objektivite. Film neuberá krásu tam, kde jej je dostatok, a naopak, ju nepridáva veciam a situáciám, ktoré sú stelesnením negativizmu. Snímok nehovorí len o tom, prečo by sme nemali brať drogy. Hovorí aj (alebo predovšetkým) o tom, prečo by sme ich mali prestať brať. Zobrazuje históriu niekoľkých závislostí s ich pádmi, ale i vzostupmi. V určitých pasážach dokonca vyznievajú osudy postáv optimisticky. A práve kontrast tejto idylickosti a tragického záveru vytvára autentický obraz fatalizmu drogového ošiaľa.


U každej postavy stúpa droga po rebríčku hodnôt stále vyššie a vyššie. Na osude Marion je najvýstižnejšie vykreslené, že napokon vystúpi až na stupienok najvyšší. No aj keď sa to môže zdať, film nemoralizuje. Iba ak by bola pravda moralizujúca...


V rovnocennej symbióze s kvalitou snímku sú aj herecké výkony. V úlohe Harryho prekvapil hollywoodsky krásavec Jared Leto, tak charakterom svojej postavy, ako aj jej autentickým stvárnením. Elen Burstyn v úlohe Sary podala podľa mnohých odborníkov jeden z najpozoruhodnejších ženských hereckých výkonov posledných rokov. Charakterovo veľmi náročnú rolu bravúrne zvládla aj Jeniffer Conolly ako Marion a film nepokazil ani Marlon Wayans v úlohe Tyrona.


Filmu dodáva dynamickosť aj originálne strihové spracovanie niektorých scén, predovšetkým aktu prijímania návykovej látky, či už sa jedná o vnútrožilnú stravu Harryho, Marion a Tyrona alebo amfetamíny v podobe tabletiek Harryho matky.


Absolutórium si toto dielo zaslúži aj za hudobný podklad. Priam neuveriteľnú emočnú silu majú sláčikové sekvencie, ktoré najmä počas záverečnej scény filmu doslova odsávajú z diváka život.


Requiem for a dream nepatrí medzi to najlepšie, čo som kedy videl. Patrí medzi to najlepšie, čo som kedy zažil.


Tento film sa totiž nepozerá. On sa prežíva. Ak si chcete so známymi pozrieť film a po jeho zhliadnutí sa o ňom s nimi porozprávať, Requiem for a dream vám neodporúčam. Niekoľko minút po zhliadnutí tohto diela bude totiž vaše rečové centrum ochrnuté a zbavené akejkoľvek funkčnosti. Ak si chcete pozrieť film, po ktorom si vyrazíte s kamarátmi, na Requiem for a dream zabudnite. Po skončení snímku totiž budete mať pocit priam katarzickej depresie a celý váš vnútorný svet vám bude pripadať rozsypaný na kusy. Ak si chcete pozrieť film, ktorého psychická naturálnosť vám bude vyťahovať oči z jamiek a srdce z hrude, ktorý bude nemilosrdným očistcom všetkých vašich životných postojov a hodnôt, a ktorý vás zasiahne tak silno ako je on sám zasiahnutý hlbokou pravdou, tak film, ktorý hľadáte, sa nazýva R E Q U I E M F O R A D R E A M.


Pozri film ONLINE zdarma
<Za recenziu ďakujeme užívateľovi - HawkeyPierce.Autor: admin
Hodnotenie: 94%
IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0180093/
CSFD: http://www.csfd.cz/film/14317-requiem-za-sen/

Rank (hodnotenie príspevku): - 9 +

Ak chcete pridať príspevok musíte byť registrovaný a prihlásiť sa.

06.05.2010 00:09:35 admin reagovať

kto by si chcel film pozriet online - tu je link
http://kuknito.tv/drama/requiem-za-sen.html

20.05.2010 00:27:04 Astari reagovať

RFD... každý kto má aspoň trochu svedomia si ten film pozrie,aby videl ako vyzerá skutočná realita v pekle.. u mňa áčkový film.. jeden z tých lepších ktoré pozerám stále doookola.. : )

Prihlásenie

Reklama

Zapoj sa

Podeľ sa zo svojimi dojmami z najnovších filmov. Registruj sa a aj ty môžeš písať recenzie!

Anketa

Pridaj sa k nám

Pridaj sa k nám na Facebooku
Copyright © 2009 novefilmy.sk