Reklama

Recenzia - Mesiac


Mesiac

Moon

Réžia: Duncan Jones
Hrajú: Sam Rockwell, Matt Berry, Kaya Scodelario, Dominique McElligott, Kevin Spacey
Premiéra: 17.06.2009
Krajina: GB, 2009, 97 min
Žáner: sci-fi / dráma

Sam Bell (Sam Rockwell) pracoval pre Lunar 3 roky. se blíží ke konci své smlouvy
s Lunar. Jeho pôsobisko bolo na Selene - mesačnej základni, kde se ťaží Helium 3, ktorý je kľúčom k odvráteniu zemskej energetickej krízy. Sam svoju prácu vykonával mechanicky a väčšinu svojho času trávil rozmýšľaním o skorom návrate na Zem, svojej manželke, dcérke a predčasnom odchode do dôchodku. Avšak dva týždne pred odjazdem za Selene Sam začne vidieť a počuť divné veci.
Sci-fi Moon je filmom rozhodne pre náročnejších divákov. Je to dost introvertný film, tvorcovia nevsádzajú na bombastické efekty - film vlastne nie je vôbec o nich, s čím sa dnes v sci-fákoch skoro vôbec nestretneme. Klobúk dole pred Samom Rockwellom, na ktorom stojí vlastne celý film, keďže vo vačšine filmu sa objavuje len on sám. Exceluje hlavne v scénach, kde sa Ben rozpráva so svojím identickým klonom a začína mať pochybnosti o všetkom i sebe samom.
Film otvára otázku, či je všetko čo vidíme a počujeme realita alebo či nežijeme v nejakom fiktívnom svete a nie sme bábkami v rukách niekoho. A či Sam bol skutočný, alebo klon iného klonu - keďze tam sa tých jeho klonov ukáže viacero, sa človek tiež nedozvie.
Inteligentné sci-i, ktoré vyžaduje pozornosť diváka. Priaznivci rôznych akčnákov ktorí hľadajú vo filmoch s podobnou tematikou rozličné vesmírne príšery či arzenál futuristických zbraní a vesmírnych lodí sa pri tomto filme určite budú nudiť. Ale pre tých, ktorí majú radi filmy, ktoré nutia diváka rozmýšľať, je Moon určite správne vybratou kartou.

Autor: havran25
Hodnotenie: 85%
IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1182345/
CSFD: http://www.csfd.cz/film/248829-moon/?text=98493

Rank (hodnotenie príspevku): - 68 +

Ak chcete pridať príspevok musíte byť registrovaný a prihlásiť sa.

01.09.2010 21:19:04 brutus1974_2 reagovať

uzasny film..a autor recenzie ma pravdu...ak cakate horibilne veci, zabudnite...toto je na pozornost a zamyslenie..ale fajn...:-))

Prihlásenie

Reklama

Zapoj sa

Podeľ sa zo svojimi dojmami z najnovších filmov. Registruj sa a aj ty môžeš písať recenzie!

Anketa

Pridaj sa k nám

Pridaj sa k nám na Facebooku
Copyright © 2009 novefilmy.sk