Reklama

Recenzia - Šťastie na dosah


Šťastie na dosah

The Pursuit of Happyness

Réžia: Gabriele Muccino
Hrajú: Will Smith, Jaden Smith, Thandie Newton
Premiéra: 15.02.2007
Krajina: USA
Žáner: Drama / Životopisný

Úvod:
O osude pravého Christophera Garndera, ktorého postavu si zahral Will Smith, som počul už pred zhliadnutím snímku. Chrisov postoj k životu bol, ako sám vraví, vždy veľmi optimistický. Určite práve vďaka tomu dokázal čo dokázal.

"Cesta za šťastím tŕnistá je, aneb ako sa zo skrachovanca stal úspešný človek.\"

Pretrval všetky nepriazne a bolestivé rany zradného osudu. Nepoddal sa, aj keď už mal neraz namále a predovšetkým veril v samého seba, v svoje schopnosti a vôlu po dosiahnutí zaslúženej odmeny.Jedného dňa Chris uvoľnil parkovacie miesto mužovi, ktorý vlastnil nablišťané, červené Ferrari. Mal však preto aj určitý dôvod - chcel sa daného pána spýtať, ako je možné, že je tak neuveriteľne úspešný. A tam to všetko začalo. Charizmatický a inteligetný, no nie príliš majetný Gardner, zatúžil po lukratívnej práci burzového makléra.

O čo ide:

Po tom ako Chrisa Gardnera (Will Smith) opustila žena, zostala jeho finančná situácia ešte horšia. Zdravotné prístroje, do ktorých investoval, nechce odkúpiť skoro žiadna z miestnych nemocníc. Všetko sa zdá už stratené, až pokým do Chrisovho života nevstúpi šanca na zmenu. Dokáže využiť svoje matematické nadanie na zisk nového pracovného postu?

-Pokračujeme-

Je očividné, že Will Smith, rovnako ako Leo DiCaprio, herecky \"dospel\". Neviem či za to môžeme vďačiť hlavne jeho osobitnému pokroku alebo len predtým jednoducho nemal šťastie na serióznejšie role. Nech už je to však akokoľvek, v snímku Šťastie na dosah sa dozaista predviedol v tej najlepšej forme, pričom nominácia na Oscara bola maximálne opodstatnená. V jeho pätách celkom príjemne sekundovalo malé stvorenie - Smith junior, ktorý má (nielen) vďaka ockovi na hereckú kariéru pomerne slušne nabehnuté. Držíme palce, Jaden!

Šťastie na dosah nie je dva krát originálnym filmom, ale za to ponúka omnoho cennejšiu prísadu - dojímavý a pravdivý príbeh, ktorý hlavne z komerčného hľadiska zaberie na krehké srdce diváka skoro vždy. Gabriele Muccino, režisér snímku, však v žiadnom prípade nejak extra netlačil na pílu emócií, čo sa v konečnom dôsledku ukázalo ako správne rozhodnutie. Dobiedza do vás pomaly, slabými dávkami - a to sledujúceho postupom času odrovná rozhodne viac než prehnaná snaha o navodenie umelých sĺz.

Je to skôr dráma alebo komédia? Ťažko povedať, ťažko škatuľkovať. Nie príliš ružové scény striedajú krátke humoresky a tie zas depresívna beznádej ulice, z ktorej východ sa zdá neustále tak veľmi zdialený. Práve malý Jaden a jeho hračka \"Captain America\" dodávajú snímku ten pravý detský, fantazírny nadhľad. Bez neho by bol svet Chrisa Gardnera zas o nejaký kus smutnejší.

Smútku a strastí ale zas nie je určite tak neveuriteľne obrovské množstvo, aby ste sa báli o svoj zdravý rozum. Raz Slnko zapadne, raz Slnko vyjde. Tak to bolo, tak to je, tak to bude. A i keď distribútor píše do informačného letáku dlhých 112 minút, vyjma pár nepotrebných scénok si dĺžku stopáže vôbec neuvedomíte.Výsledok v skratke:

Rodinný snímok, ktorý kľudne môžete označiť za číro \"americký\", môžete označiť jeho zámery za priehladné a príliš okaté. Nič z toho mu však neuberie na sympatických, hereckých výkonoch, dojemnom príbehu chlapíka, ktorému sa smola lepila snáď aj (s prepáčením) na prdel a v neposlednom rade nebudete okradnutý ani o obraz úprimnej lásky medzi otcom a synom.

zdroj:cappucino blog

Pridajte sa k nám na FacebookuAutor: Cappuccino
Hodnotenie: 80%
Zvláštne ocenenie: Strieborná medaila
IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0454921/
CSFD:

Rank (hodnotenie príspevku): - 2 +

Ak chcete pridať príspevok musíte byť registrovaný a prihlásiť sa.

Doteraz nikto nediskutoval.

Prihlásenie

Reklama

Zapoj sa

Podeľ sa zo svojimi dojmami z najnovších filmov. Registruj sa a aj ty môžeš písať recenzie!

Anketa

Pridaj sa k nám

Pridaj sa k nám na Facebooku
Copyright © 2009 novefilmy.sk