Reklama

Recenzia - Socialna siet


Socialna siet

The Social Network

Réžia: David Fincher
Hrajú: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield and Justin Timberlake
Premiéra: 16.09.2010
Krajina: USA
Žáner: Drama

V júli 2010 bolo na najväčšej a najznámejšej on-line sociálnej sieti Facebook zaregistrovaných pol miliardy ľudí z celého sveta. Facebook sa stal fenoménom a od jeho vzniku vo februári 2004 prekonal aj svoje vzory, MySpace a Friendster. Mark Zuckerberg, zakladateľ tejto sociálnej siete, sa za pár rokov vypracoval zo študenta Harvardu na \"najmladšieho miliardára v histórii\" podľa časopisu Forbes (2008). No a keďže filmový priemysel už v minulosti prejavil záujem o zdokumentovanie vzniku iných gigantov z informačného priemyslu a života ich autorov (film Piráti zo Silicon Valley, teda Steve Jobs, zakladateľ Apple a Bill Gates, zakladateľ Microsoftu), pozornosť nakoniec upriamil aj na samotného Zuckerberga, pričom režisérskej stoličky sa ujal skúsený David Fincher, autor thrillerov Sedem, alebo Klub Bitkárov.

Dej vo veľmi dobrom tempe opisuje vznik Facebooku, od jeho počiatkov vo forme akéhosi zoznamu študentov istého internátneho bloku na Harvarde, ktorý vytvoril Zuckerberg s pomocou nie celkom legálnych postupov, až po jeho rozšírenie na iné univerzity, do iných štátov a nakoniec aj vznik jeho centrály v Silicon Valley v Kalifornii. Divák je podrobne oboznámený s osobnosťou a charakterom samotného Zuckerberga, pričom vzostup a vývoj samotnej sociálnej siete je pretkávaný útržkami zo súdneho konania, ktoré iniciovali podvedení Zuckerbergovi spoločníci Cameron a Tyler Winklevoss (Armie Hammer a Josh Pence) a spoluzakladaľ Facebooku, Eduardo Saverin (Andrew Garfield). Áno - je potrebné priznať, že snímka neopisuje Zuckerberga ako práve najpríjemnejšiu a najdôveryhodnejšiu osobu, voči čomu samozrejme samotný Zuckerberg aj osobne protestoval pár dní po premiére filmu. Naznačil, že okrem jeho šatníka sa v ňom Fincher (a scenárista Aaron Sorkin, ktorý napísal scenár podľa knižnej predlohy Bena Mezricha) totálne zmýlil a jeho osoba je vykreslená úplne zle. Hoci čistú pravdu sa nikdy nedozvieme, je dôležité poznamenať, že film nie je vôbec nudný, aj keď sa môže zdať, že opisuje iba tuctový príbeh z reálneho života. Prispievajú k tomu hlavne skvele napísané dialógy, ktoré sú miestami hlavne v prípade postavy Zuckerberga (Jesse Eisenberg) poriadne pohotové a samozrejme aj veľmi kvalitné herecké výkony. V tejto oblasti bezkonkurenčne kraľuje práve Eisenberg v role Zuckerberga - arogantného a sebavedomého programátora, ktorý ide za svojim cieľom aj s (paradoxným) rizikom straty priateľov. Je potrebné spomenúť aj Andrewa Garfielda, ktorý hrá spoluzakladateľa Facebooku - Eduarda Saverina a Armieho Hammera spoločne s Joshom Penceom, ktorí stvárnili dvojičky Camerona a Tylera Winklevossa - všetci traja plnohodnotne sekundovali Eisenbergovi. A hoci asi najznámejším hercom v zostave bol Justin Timberlake (v úlohe zakladateľa Napsteru, Seana Parkera), podľa mňa pôsobil dosť umelo a kvalít ostatných výkonov nedosahoval.

Technickým detailom sa nedá nič vytknúť. Tým myslím absolútne nič - kamera, strih, réžia - všetko je dotiahnuté do perfektnej súhry. Vďaka skvele napísanému scenáru ani výprava nevyznieva vôbec komorne - napriek tomu, že by sa dalo očakávať, že sa bude odohrávať iba na Harvarde, alebo niekde v súdnej sieni, opak je pravdou a Sorkin preniesol dej do Anglicka a Kalifornie.

Najviac ma z technických aspektov zaujala hudba, o ktorú sa postarala dvojica Trent Reznor a Atticus Ross - jeden je zakladateľ a ďalší je producent kapely Nine Inch Nails. Musím priznať, že jeden z jeho projektov, Jakalope, stále patrí k mojim obľúbeným interpretom, avšak hudba k Sociálnej Sieti je úplne iného kalibru. Dominuje v nej predovšetkým klavír, hoci napríklad v skladbe A Familiar Taste je to elektrická gitara. Score má ďaleko od Williamsovej alebo Goldsmithovej klasiky, je zo značnej časti syntetické, ale predsa len so samotným filmom spolupracuje oveľa lepšie, ako napríklad taktiež prevažne syntetické score Charlieho Clousera v sérii Saw. Reznorov a Rossov výtvor mi vzdialene pripomínajú Edwarda Shearmura a jeho skvelému doprovodu k snímke K-Pax. Jednoducho napísané - hudba sadne filmu ako uliata a túto zhodu považujem za vzorovú - takto by si mali viesť aj iné projekty.

Aj napriek tomu, že príbeh Sociálnej Siete pôsobí dosť ponuro, je to skvelý film. Ešte počas jeho produkcie som bol voči tomuto titulu dosť skeptický, aj napriek účasti Finchera, neveril som, že by ma príbeh Zuckerberga a jeho Facebooku dokázal zaujať. Mýlil som sa - Sociálna sieť je jedným z najlepších výtvorov kinematografie v tomto kalendárnom roku a posunul ho tam hlavne kvalitný scenár, skvelé výkony hercov nielen v hlavných úlohách, dokonalá technická stránka a veľmi trefný hudobný doprovod. Žiadne výbuchy, žiadna hrubá akcia, žiadne 3D - iba výnimočný príbeh zo života, ktorý sa jednoznačne oplatí vidieť na veľkom plátne.Autor: marek
Hodnotenie: 70%
Zvláštne ocenenie: Strieborná medaila
IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1285016/
CSFD:

Rank (hodnotenie príspevku): - -24 +

Ak chcete pridať príspevok musíte byť registrovaný a prihlásiť sa.

Doteraz nikto nediskutoval.

Prihlásenie

Reklama

Zapoj sa

Podeľ sa zo svojimi dojmami z najnovších filmov. Registruj sa a aj ty môžeš písať recenzie!

Anketa

Pridaj sa k nám

Pridaj sa k nám na Facebooku
Copyright © 2009 novefilmy.sk