Reklama

Recenzia - PIKO


PIKO

Piko

Réžia: Tomáš Řehořek
Hrajú: Rostislav Novák ml., Miloslav König, Štěpán Benoni, Simona Zmrzlá, Vanda Hybnerová, Jiří Černý, Adam Kraus, Dita Zábranská, Jan Plouhar
Premiéra: 11.11.2010
Krajina: ČR
Žáner: Dráma

Do kín prichádza ďalší český film s drogovou tematikou. Po Katke režisérky Heleny Třeštíkové mal 11. novembra premiéru polodokument Piko.

Na rozdiel od dokumentu o závislej Katke, ktorý nazval jeden z predstaviteľov filmovým hyenizmom, nezobrazuje Piko len to, čo s človekom dokáže urobiť fet. Venuje sa osudu ľudí, ktorí spadli a viezli sa v drogách alebo proti nim bojovali. Dnes už sú inde. Tiež bojujú – na druhej strane – ako terapeuti pomáhajú závislým v psychiatrickej liečebni.

Je to paradox. Hlavná postava hraného filmu s dokumentárnymi prvkami Pavel Gregor sa dnes v liečebni stretáva s ľuďmi, ktorých má dostať zo závislosti na kryštalickom pervitíne, na ktorého objavení a rozmachu sa v sedemdesiatych rokoch sám podieľal.

Druhá postava, policajt z protidrogovej jednotky, prezývaný Fífa, mu bol vždy za pätami. Sledoval jeho drogovú kariéru od počiatkov a časom sa medzi nimi vytvorilo čosi ako priateľstvo, i keď obaja stáli na inej strane barikády.

Muzikant Dan Horyna spočiatku drogy odmietal. Šikovný športovec a hudobník sa však dostal do konfliktu s vtedajším režimom a políciou, ktorá ho ako politického nespratníka zatýkala počas každého štátneho sviatku. Postupne ho prenasledovanie doviedlo do krčiem, kde stretával aj partiu okolo Pavla. Ku drogám to bol potom len kúsok.

Piko mapuje ich postupný vývoj, niekoľkonásobné pokusy o abstinenciu, následné úspechy i pády naspäť na dno. POZRI TRAILER

Filmových predstaviteľov Rostislava Nováka (Pavel) a Miloslava Königa si producenti do snímky nevyberali podľa výzoru. Absolvovali dlhé rozhovory so svojimi “reálnymi predlohami” a Novák sám priznal, že po všetkom, čo sa o Pavlovi dozvedel, bol rád, že jeho život len hral. Jeho postava bola najpresvedčivejšia, možno aj preto, že herec dostal v hraných častiach najväčší priestor. König ako jeho tieň bol však nevýrazný, možno až primäkký, aj keď Pavel v rozhovoroch vravel, že mali zvláštny druh kamarátskeho vzťahu. Rovnako nevýrazné sa mi zdali aj ženské postavy, hoci zohrávali v istých momentoch dôležité roly. Dana Horynu bolo skôr vidieť v súčasnosti pri káve, ako s cigaretou spomína na to, čo už má za sebou.

Realistickosť príbehu dodávajú rozhovory s troma hlavnými postavami. Hrané scény sú kombinované so živou výpoveďou ľudí, ktorí s drogovým peklom mali čo dočinenia. Pôvodne chcel autor námetu Pavel Melounek spraviť klasický dokument, no nechcel, aby bola snímka len o “hovoriacich hlavách”. Vznikla myšlienka dokumentu s hranými prvkami, ktorá sa nakoniec obrátila a v kinách uvidíte hraný film s dokumentárnymi vsuvkami – pocity zúčastnených, fotky či archívne zábery.

Réžiu, kameru i scenár zverili producenti mladému Tomášovi Řehořekovi. Režisér snímky Proměny sa vyjadril, že zlúčením kameramanského postu s režisérskym ušetril v časovom strese nakrúcania drahocenné minúty, pretože odpadla komunikácia s pánom od kamery. Zábery sú realistické, ale nezachádzajú do nepotrebnej nechutnosti. Drogová téma však ovplyvnila aj kameramanskú prácu. Z nej sa občas dá vyčítať inšpirácia kultovým Trainspottingom. Hlavný hrdina Pavel “padá” do kľukatej potemnelej chodby. Blúdi v nej sám, spoločnosť mu len občas robia jeho halucinácie z dávok aj toxickej psychózy. Zdroj:www.feelingmovies.sk


Pridajte sa k nám na Facebooku
Autor: admin
Hodnotenie: 70%
IMDB:
CSFD: http://www.csfd.cz/film/278020-piko/

Rank (hodnotenie príspevku): - 100 +

Ak chcete pridať príspevok musíte byť registrovaný a prihlásiť sa.

Doteraz nikto nediskutoval.

Prihlásenie

Reklama

Zapoj sa

Podeľ sa zo svojimi dojmami z najnovších filmov. Registruj sa a aj ty môžeš písať recenzie!

Anketa

Pridaj sa k nám

Pridaj sa k nám na Facebooku
Copyright © 2009 novefilmy.sk