Reklama

Preview - Pozri si dva dokumenty o výnimočných ľuďoch


Pozri si dva dokumenty o výnimočných ľuďoch

Ďaľšie z radu dokumentov, ktoré odporúčame, sa zameriavajú na príbehy neobyčajných ľudí. Jiro Dreams of Sushi je film o starom japonskom majstrovi sushi, ktorý je geniálny kuchár a veľmi zaujímavý človek. Oscarový Searching for Sugar Man rozpráva fascinujúci príbeh zabudnutého hudobníka, ktorý sa stal nevedomky symbolom revolúcie.

JIRO DREAMS OF SUSHI


obrázek


Jiro Ono má 85 rokov. Niekedy sa mu sníva o nových druhoch sushi a nápady si zapisuje tradičnou kaligrafiou. Jeho malá reštaurácia v Tokiu má iba desať obyčajných miest na sedenie, no bez rezervácie sa do tohto prestížneho podniku nedostanete. Jiro je držiteľom troch Michelinských hviezd a v japonskej kulinárskej sfére je považovaný za fenomén. Dokument Jiro Dreams of Sushi predstavuje tohto zaujímavého človeka, ktorý celý život pripravuje jedlo a zaúča svojich synov, aby jedného dňa prebrali rodinný podnik. Nie je to však obyčajný film o varení. Je to štúdia majstra vo svojom odbore, jeho životnej filozofie, vzťahu s okolím a odkaze, ktorý po sebe zanechá. Pre diváka zo západu zároveň predstavuje sondu do mentality japonského národa.Soundtrack pozostáva zo skladieb Phillipa Glassa, ktoré v kombinácii s peknou kamerou menia prípravu jedla na elegantný balet. Väčšina filmu sa odohráva v Jirovej reštaurácii, no nahliadneme aj do tajov tokijského rybieho trhu a Jirovho vidieckeho rodiska. Fámu, že sa jedná o obľúbený film Bruca Willisa, sa nám nepodarilo overiť, no predstava ako tento známy akčný hrdina sleduje elegantný dokument o starom kuchárovi je určite milá. Dokazuje, že Jiro Dreams of Sushi je film pre každého. Netreba mať v obľube toto jedlo, ani ovládať Japončinu. S titulkami si človek bez problémov vystačí.

SEARCHING FOR SUGAR MANobrázekKoncom 60. rokoch sa chudobný Sixto Rodiguez ponevieral drsnými ulicami Detroitu a skladal piesne. Jeho texty mali hĺbavý, sociálne uvedomelý text, jeho skladby boli ako druhé zjavenie Boba Dylana. Nahral dva albumy, no na veľké počudovanie jeho hudobných producentov s nimi vôbec neprerazil a ostal neznámy a zabudnutý. Prenesme sa však o niekoľko tisíc kilometrov na juhovýchod. Rodriguezov album sa náhodou objavil v Juhoafrickej republike, kde sa stal hitom. Hudba a texty inšpirovali revolucionárov v boji proti apartheidu. Jeho nahrávky sa šírili legálne aj ilegálne a Rodriguez tam bol hviezda, legenda väčšia ako Elvis. Nikto však o ňom nič nevedel, iba sa šírili fámy, že spáchal samovraždu počas koncertu. Až dokým sa jeden novinár nerozhodol vypátrať informácie o miestnom hudobnom bohovi.Searching for Sugar Man je film, ktorý musí vidieť každý. Mal by sa šíriť ako lesný požiar, mali by ho neustále opakovať v televízii, mali by ho dávať vo všetkých kinách. Minulý rok síce zaslúžene získal Oscara za najlepší celovečerný dokument, no podľa nášho názoru ho to nepreslávilo v dostatočnej miere. Príbeh, ktorý film rozpráva, je neuveriteľný, no napriek tomu skutočný. Soundtrack, ktorý pozostáva z Rodriguezových piesní, je fantastický. Jeho texty hovoria o nerovnosti, o ťažkých časoch, o neúspechu a o reálnom živote. Jeho život nám ukazuje, že sláva je relatívny pojem, že úspech sa dá merať aj inak ako peniazmi, že aj jednoduchá existencia má svoju hodnotu. Pozri si tento dokument a spoznaj muža, ktorého by mal poznať každý.
Pridajte sa k nám na FACEBOOKU

prebraté od filmy.kobalt.sk
JIRO DREAMS OF SUSHI SEARCHING FOR SUGAR MAN Pridajte sa k nám na FACEBOOKU
Pridané: 18.03.2015
Autor: admin

Rank (hodnotenie príspevku): - -40 +

Ak chcete pridať príspevok musíte byť registrovaný a prihlásiť sa.

Doteraz nikto nediskutoval.

Prihlásenie

Reklama

Zapoj sa

Podeľ sa zo svojimi dojmami z najnovších filmov. Registruj sa a aj ty môžeš písať recenzie!

Anketa

Pridaj sa k nám

Pridaj sa k nám na Facebooku
Copyright © 2009 novefilmy.sk