Reklama

Novinka - Tohtoročný Envirofilm ponúkne 156 filmov z 33 krajín


Tohtoročný Envirofilm ponúkne 156 filmov z 33 krajín

Celkovo 156 filmov z 33 krajín prihlásili filmári tento rok do medzinárodnej súťaže filmov o životnom prostredí Envirofilm. Najviac snímok (39) zaslali nemeckí autori, od slovenských filmárov prišlo 33 filmov a Česko reprezentuje 14 filmov. Svoju premiéru na festivale majú tvorcovia z Kórey a Indonézie. Snímky s tematikou ochrany prírody a životného prostredia premietnu v rámci 17. ročníka Envirofilmu v Banskej Bystrici, Zvolene, Banskej Štiavnici, Krupine a Kremnici. Festivalové dianie sa tento rok prenesie aj do Dolného Kubína, Púchova, Popradu a Poltára. "Naším zámerom do ďalších rokov je rozšíriť tento festival na celé Slovensko," povedal generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Daniel Schmidtmayer.

Cieľom Envirofilmu je predstaviť, konfrontovať a podnecovať v medzinárodnom meradle tvorbu filmov zameraných na ochranu prírody a životného prostredia, rozširovať poznanie ľudí a zvyšovať ich aktivitu pri riešení tejto problematiky, ako aj napomáhať výchove k starostlivosti o prírodu a životné prostredie. Len v hlavnom festivalom meste Banskej Bystrici v Europa Cinemas uvedú 57 filmov (takmer 35 premietacích hodín), z toho 47 bude súťažných. Návštevníci uvidia filmy s tematikou Medzinárodného roka lesov a filmy z Ecomove International orientované na klimatické zmeny a obnoviteľné energie. Premietnu aj snímky z archívu Slovenského filmového ústavu.

Večerný program prvého festivalového dňa je venovaný slovenskému dokumentárnemu filmu Zmenil tvár Šanghaja a jeho režisérovi Ladislavovi Kabošovi. Spolu s architektkou Klárou Kubičkovou budú po skončení premietania besedovať s divákmi. Dokument predstavuje život a dielo významného banskobystrického rodáka, architekta Ladislava Hudeca, ktorý svojou architektúrou významne ovplyvnil podobu Šanghaja. Prehliadky filmov pre deti a mládež sa uskutočnia v Pamätníku SNP. Filmy z aktuálneho, ale aj z predošlých ročníkov Envirofilmu, sa tu budú premietať každý deň dopoludnia, čo je ďalších približne 20 premietacích hodín.

Rozhodovať bude aj detská porota

Organizátori festivalu už oslovili autorov filmov ocenených v tomto ročníku filmovej súťaže a pozvali ich na slávnostné odovzdávanie cien Envirofilmu 2011, ktoré bude v piatok 20. mája na Radnici v Banskej Bystrici. Medzinárodná filmová porota, ktorá zasadala v uplynulom týždni na Španej Doline pri Banskej Bystrici odporučila udeliť 16 cien. O Cene detského diváka rozhodne počas festivalu detská porota, ktorá bude vyberať z piatich súťažných filmov. Jej členmi sú žiaci banskobystrických škôl. Cenu diváka, budú mať možnosť udeliť aj samotní diváci hlasovaním. Bude to prvýkrát v histórii festivalu.

Pridajte sa k nám na Facebooku


Pridané: 09.05.2011
Autor: admin

Rank (hodnotenie príspevku): - -20 +

Ak chcete pridať príspevok musíte byť registrovaný a prihlásiť sa.

Doteraz nikto nediskutoval.

Prihlásenie

Reklama

Zapoj sa

Podeľ sa zo svojimi dojmami z najnovších filmov. Registruj sa a aj ty môžeš písať recenzie!

Anketa

Pridaj sa k nám

Pridaj sa k nám na Facebooku
Copyright © 2009 novefilmy.sk