Reklama

Novinka - Českého leva za film roka 2010 získala snímka Pouta


Českého leva za film roka 2010 získala snímka Pouta

V pražskej Veľkej sále Lucerny dnes večer po 18. raz rozdali výročné filmové ceny Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev. Hlavnú cenu pre Najlepší film roka 2010 získal triler Pouta, ktorý sa odohráva v roku 1982 v totalitnom Československu, kde si polícia môže dovoliť omnoho viac ako bežní občania. Snímka režiséra Radima Špačka mala celkovo 13 nominácií, z ktorých premenila na víťazstvo päť. Okrem ceny pre Najlepší film získala sošky aj v kategóriách Najlepšia réžia (Radim Špaček), Najlepší scenár (Ondřej Štidl), Najlepšia kamera (Jaromír Kačer) a Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Ondřej Malý).Naopak ani jednu z 11 nominácií nedokázala na víťazstvo premeniť snímka Občiansky preukaz režiséra Ondřeja Trojana. Tri ceny získal rodinný film Jana Svěráka Kuky se vrací, ktorý triumfoval v kategóriách Najlepší strih, Najlepší zvuk a Najlepšia hudba, pričom cenu v poslednej spomínanej kategórii získal slovenský skladateľ Michal Novinski. Ocenenie pre najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe si odniesla Zuzana Bydžovská za rolu v snímke Mamas & Papas. Českých levov pre najlepšie herecké výkony vo vedľajších úlohách získali in memoriam Vladimír Dlouhý za rolu vo filme Kajínek a Eliška Balzerová za Ženy v pokušení, pričom táto komédia sa taktiež stala divácky najúspešnejším filmom. Za Najlepší dokumentárny film vyhlásili časozbernú snímku Filmár Zdeněk Svěrák si na úvod večera prevzal ocenenie za mimoriadny prínos českej kinematografii. Do siene slávy českého filmu vstúpil ako prvý scenárista a herec. Českého leva mu odovzdal český minister kultúry Jiří Besser. Svěrák sa scenáristicky podieľal na snímke Kolja (1996), ktorá získala v roku 1996 Oscara pre najlepší cudzojazyčný film. Na prestížne ocenenie americkej Akadémie filmových umení a vied boli nominované i ďalšie filmy, ktoré vznikli podľa jeho scenárov - Vesničko má středisková (1985) a Obecná škola (1991). Veľmi často spolupracuje so synom, režisérom Janom Svěrákom, s ktorým naposledy pracoval na bábkovom filme Kuky se vrací.

Nominácie na výročné ceny Český lev vyhlasovali 5. februára v pražskom kine Lucerna. Mená držiteľov cien mimo hlavných kategórií boli však známe o čosi skôr. Cenu kritikov za najlepší celovečerný film získala snímka Pouta, cenu kritikov za najlepší dokument získali tvorcovia filmu Český mír a najlepší plagát vytvoril Petr Štěpán pre Kuky se vrací. Najlepším zahraničným filmom sa stal Počiatok režiséra Christophera Nolana. Cenu internetového portálu Kinobox.cz získal film Ženy v pokušení a Cenu Magnesia za najlepší študentský film režisér Libor Pixa za snímku Grafittitiger.

Slávnostné odovzdávanie Českých levov moderoval herec a štvornásobný držiteľ tohto ocenenia Jan Budař. Medzi osobnosťami, ktoré ceny odovzdávali, boli napríklad Jiří Lábus, Anna Šisková, Martin Huba, Ondřej Vetchý, Jiří Šmicer, Emília Vášáryová, Ivan Trojan, Pavel Liška, Jiřina Bohdalová alebo Bolek Polívka.

Prehľad víťazov a víťaziek 18. ročníka výročných filmových cien Český lev:
Najlepší film: Pouta
Najlepšia réžia: Radim Špaček (Pouta)
Najlepší scenár: Ondřej Štidl (Pouta).
Najlepšia kamera: Jaromír Kačer (Pouta).
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Zuzana Bydžovská (Mamas & Papas)
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Ondřej Malý (Pouta).
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Eliška Balzerová (Ženy v pokušení)
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Vladimír Dlouhý (Kajínek) - in memoriam
Najlepší strih: Alois Fišárek (Kuky se vrací)
Najlepšia hudba: Michal Novinski (Kuky se vrací)
Najlepší zvuk: Jakub Čech, Juraj Mravec, Pavel Rejholec (Kuky se vrací)
Najlepší výtvarný počin: Jan Švankmajer (Přežít svůj život).
Najlepší dokumentárny film: Katka
Divácky najúspešnejší film: Ženy v pokušení

Ceny udelené mimo hlavných kategórií:
Cena kritikov za najlepší celovečerný film: Pouta
Cena kritikov za najlepší dokument: Český mír
Najlepší plagát: Kuky se vrací (Petr Štěpán)
Najlepší zahraničný film: Počiatok
Cena internetového portálu Kinobox.cz: Ženy v pokušení
Cena Magnesia za najlepší študentský film: Grafittitiger (réžia Libor Pixa)
Cena za mimoriadny prínos českej kinematografii: Zdeněk Svěrák
Pridané: 06.03.2011
Autor: admin

Rank (hodnotenie príspevku): - -9 +

Ak chcete pridať príspevok musíte byť registrovaný a prihlásiť sa.

Doteraz nikto nediskutoval.

Prihlásenie

Reklama

Zapoj sa

Podeľ sa zo svojimi dojmami z najnovších filmov. Registruj sa a aj ty môžeš písať recenzie!

Anketa

Pridaj sa k nám

Pridaj sa k nám na Facebooku
Copyright © 2009 novefilmy.sk