Reklama

Novinka - Najlepší film na MFF Bratislava je dráma Štyrikrát


Najlepší film na MFF Bratislava je dráma Štyrikrát

Štyrikrát nakrútil taliansky režisér Michelangelo Frammartino. Najviac cien na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) Bratislava získala dráma 10 1/2 režiséra Daniela Groua.

rand Prix za najlepší film Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava získala snímka režiséra Michelangela Frammartina v taliansko-nemecko-švajčiarskej produkcii s názvom Štyrikrát. Medzinárodná porota drámu ocenila za "lyrickú evokáciu cyklu života a smrti", uvádza sa v oficiálnom vyhlásení. Film z prostredia kalábrijského vidieka a hôr pripomína bájku, kde rozprávača nahrádza odvážna mizanscéna.

Cenu pre najlepšieho režiséra si podelili dvaja filmári, Bulhar Dragomir Šolev a Rumun Constantin Popescu. Na festivale mali diváci možnosť zhliadnuť Šolevov celovečerný debut Prístrešok. Ten porota označila za "do detailov vykreslený portrét generačných rozdielov s nezvyčajným zmyslom pre humor". Snímka približuje osud 12-ročného punkáča Rada a jeho rodičov. S neľútostným humorom sa film zaoberá zložitou otázkou výchovy a rodičovskej zodpovednosti. Šolev vyštudoval Národnú akadémiu divadelných a filmových umení v Sofii. Ako asistent réžie spolupracoval na mnohých celovečerných filmoch a tiež režíroval viac ako 150 reklamných a hudobných klipov. Popescu získal cenu za snímku Portrét mladého bojovníka, porota ho ocenila za "umenie zobraziť boj za slobodu utlačovanej krajiny". Film dokumentárnym štýlom pripomína snímky ako Che Guevara: Revolúcia (2008) Stevena Soderbergha či Land and Freedom (Zem a sloboda, 1995) Kena Loacha.

Najlepšou herečkou MFF Bratislava sa stala Charlotte Gainsbourg, porota ju ocenila za jej výkon v snímke Strom režisérky Julie Bertucelli. Svoje rozhodnutie odborníci odôvodnili tým, že anglo-americká herečka stvárnila "silný charakter ženy bojujúcej za navrátenie svojej rodiny do rovnováhy po tragickej smrti". Cenu pre najlepšieho herca dostal mladý Robert Naylor, ktorý sa predstavil v dráme 10 1/2. Snímka režiséra Daniela Groua získala tiež Cenu študentskej poroty a cenu poroty FIPRESCI.

Porota súťaže dokumentárnych filmov ocenila film Família, pod ktorý sa podpísala režisérska dvojica Mikael Wiström a Alberto Herskovit. Ocenenie dostali za "intímny prístup pri vykresľovaní rodinnej cesty a veľkej drámy a velebenie lásky za krutých okolností". Cenu za najlepší krátky film získala snímka Ako sa zbiera lesné ovocie režisérky Eliny Talvensaari. Porotu zaujala "pozornosť drobným detailom a štruktúram a jemná práca so zvukom, ktoré spolu vytvárajú hypnotickú atmosféru vo filme, keď problémy malej komunity odrážajú závažný súčasný celosvetový problém". Zvláštne uznanie poroty súťaže krátkych filmov putovalo 25-ročnému írskemu režisérovi Davidovi OReillymu, ktorý sa podpísal pod Svet mimo nás, za "odvážny, provokatívny, vtipný a hravý film, ktorý skúma možnosti a posúva hranice animácie". Cenu Film New Europe Visegrad Prix získala snímka režisérky Anny Hoffman Pomocnica.

Na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) Bratislava odovzdali aj dve špeciálne ocenenia. Mimoriadnu cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii udelili 6. novembra českému režisérovi a výtvarníkovi Janovi Švankmajerovi. Pamätnú dlaždicu, ktorú v lete odhalia na Filmovom chodníku slávy, na otváracom ceremoniáli festivalu symbolicky odovzdali herečke Márii Kráľovičovej.
Pridané: 14.11.2010
Autor: admin

Rank (hodnotenie príspevku): - 16 +

Ak chcete pridať príspevok musíte byť registrovaný a prihlásiť sa.

Doteraz nikto nediskutoval.

Prihlásenie

Reklama

Zapoj sa

Podeľ sa zo svojimi dojmami z najnovších filmov. Registruj sa a aj ty môžeš písať recenzie!

Anketa

Pridaj sa k nám

Pridaj sa k nám na Facebooku
Copyright © 2009 novefilmy.sk